"אם אתה לא יכול לתאר את מה שאתה עושה כתהליך, אתה לא יודע מה אתה עושה"

― ויליאם אדוארדס דמינג

8 דרכים לחסוך כסף בעלויות הבניה

הורד בחינם- מדריך מקוצר ‘8 דרכים לחסוך כסף בעלויות הבנייה’.

ערוך באופן מתומצת כאמצעי לחיסכון בעלויות הבנייה וככלי עזר להסתכלות נבונה יותר על מרכיבי הפרויקט ומוקדי השפעתו.

המדריך מועבר בחינם. מלא בבקשה את הטופס הבא, קישור להורדת המדריך ישלח לכתובת המייל שתצוין.


תפריט ניווט

בנייה מהירה ויעילה תוביל לקיצור משמעותי בזמני הפרויקט

פרויקט בניית בית פרטי יכול להסתיים מהר מאוד או לאט ובאיחור רב.

פרויקט בנייה מהיר יסתיים תוך 8 חודשים. פרויקט איטי ולא מאורגן יסתיים לרוב אחרי 16 – 20 חודשים.

מעניין לראות שפרויקט בנייה המסתיים באופן מהיר, וזאת במרבית המקרים, יהיה באיכות גבוהה במיוחד בהשוואה לפרויקט המנוהל באופן לא מאורגן וביצועו אורך זמן רב.

הסיבה העיקרית לכך היא בעיקר יכולות התכנון, הניהול ורמת הידע של הגורמים המובילים את תהליך הביצוע.

בנייה מהירה דורשת יידע רב והיכרות מעמיקה בפרמטרים רבים הקשורים לתהליך הבנייה וביישומם של כלים רבים ומגוונים לאורך שלבי הביצוע.

מספר עקרונות עליהם אנחנו מקפידים כחלק מההתארגנות לפרויקט חדש:

הפרויקט חייב לכלול מנהל עבודה אחד ויחיד (לא מספר מנהלים) הנמצא באופן יומיומי באתר.

מנהל העבודה יהיה אחראי על הנעת הפרויקט ותכנונו טרם יבוצע המעבר לשלב הביצוע (תאום תוכניות, ביקורת תוכניות, הכנת לוח זמנים, תוכניית רכש, תוכניית ביקורת איכות וכדומה).

על מנהל העבודה להיות בעל יידע מקצועי נרחב מאוד בכל שלבי הבנייה (עבודות השלד, עבודות האיטום, עבודות החשמל, עבודות אינטגרציה וכדומה)
כל הגורמים המשתתפים בפרויקט יתחייבו לזמני קריאה מוגדרים מראש.

הפרויקט יתועד באופן מלא ופרטיו יהיו זמינים לצפייה עבור האדריכל/ית, המעצב/ת, המהנדס/ת והלקוחות. פרטי הפרויקט יכללו את תכנון זמני הפרויקט, תוכניות ומפרטי הפרויקט, תיעוד מלא של תוכנית בקרת האיכות, דיווח יומי וכדומה.

הגורמים המעכבים בפרויקט בנייה

הגורמים המעכבים או עלולים לעכב פרויקט בנייה הם רבים, שונים ומגוונים. מייד אציג חלק מהגורמים המעכבים, אך חשוב לזכור שמידע זה בהחלט חלקי ואינו מייצג את כל התרחישים האפשריים.

תזמון ותיאום עבודות כגורם מעכב

שלב התשתיות הוא שלב מהותי בפרויקט הבניה ומהווה עמוד השידרה של הפרויקט.

בשלב זה משתתפים מספר בעלי מקצוע אשר נדרשים תיאומים ותזמונים רבים בינם לבין חבריהם, בעלי המקצוע האחרים בפרויקט.

תיאומים ותזמונים אלה, כמעט ואי אפשר שיעברו חלק ללא עיכובים היות וזמני ההתראה לבעלי המקצוע קצרים מאד בגלל הדינמיות של שלבי ביצוע אלה.

בעלי מקצוע עובדים במספר פרויקטים במקביל וצריכים אף הם לתזמן את העבודה באופן המיטבי כדי שיוכלו להגיע לכל פרויקט, מהר ככל האפשר מהרגע בו הם נקראים לעשות כן ואולם לא קורה שאין עיכובים ובדרך כלל בעלי המקצוע לא מצליחים להגיע בדיוק כשצריכים אותם ומגיעים במועד הקרוב ביותר האפשרי, אך כמובן שהדעת נותנת שמשך זמן העיכוב מתפרס על מספר ימים וגורם לעיכוב (כמעט) מחויב במציאות בפרויקט.

מצ"ב טבלה הממחישה את היתכנות ימי ההמתנה בפרויקט בעל אופי התנהלות לקוי.

בעל מקצועמספר קריאות לאתרימי המתנה בכל קריאהסה"כ ימי המתנה
חשמלאי11222
אינסטלאציה9218
איטום6318
סה"כ ימי המתנה58

אמנם לעיתים ימי ההמתנה של בעל מקצוע אחד "נופלים" על ימי ההמתנה של בעל מקצוע אחר ולכן נספרים פעם אחת ולא פעמיים אך מאידך הטבלה מתייחסת לשלבי עבודה שלמים ומתעלמת מכך שבכל פרויקט נקראים בעלי המקצוע גם לצורך תיקונים או השלמות שלא יכלו לבצע בעת ביקורם הקודם באתר.

חשוב מאז לזכור ש- 58 ימי העיכוב בטבלה הם ימי עבודה ולא ימים רצופים ביומן (כלומר מתעלמים מימי שישי ושבת) כך שבפועל ההמתנות מעט ארוכות יותר. 58 ימי המתנה (ימי עבודה) הם למעשה בין חודשיים לשלושה קלנדריים (ימים עוקבים ביומן) ומהווים עיכוב משמעותי מאד בפרויקט.

עבודות הנופלות בין הכסאות כגורם מעכב


בפרויקט בניה ישנן עבודות רבות אשר על פי רוב "נופלות בין הכסאות".

עבודות אלו לא מוגדרות כחלק מעבודתם של בעלי המקצוע וכך קורה שהבונה נאלץ לספק להן פתרון בעצמו, אשר בדרך כלל בא בדמות תוספת תשלום לאחד מבעלי המקצוע והארכת זמן הביצוע של עבודותיו (ביצוע רולקות והכנות לאיטום חדרים רטובים, ביטון מלא של צנרת המים וביטון צנרת החשמל, ביטון מתקני אסלות תלויות, נקיון האתר מפסולת, ביטון קורות עץ גושניות של גג הרעפים בנין ועוד ועוד).

גם תקלות אלו גורמות לעיכוב בפרויקט שכן לוקח זמן לבונה לבוא במשא ומתן עם בעלי מקצוע על המחיר הנוסף של עבודות אלו שלא תומחרו מראש. עיכוב זה כמובן מצטרף לעיכובים הנגרמים כתוצאה מהמתנה להגעת בעלי המקצוע לבצע את עבודתם.

תקלות אלו הן רבות בפרויקט ויחד עלולות להגיע לכדי עיכוב נוסף של 30 יום בממוצע.

רמה מקצועית נמוכה כגורם מעכב

ענף הבניה הוא ענף מורכב, הן מהבחינה הטכנית והן מהבחינה הפסיכולוגית- התנהגותית.

כמעט ואין ענף בו מושרשות נורמות עבודה גרועות, לקויות ואף לא מהימנות. תהליכים רבים בענף הבניה מבוססים על כך שהבונה איננו בעל ידע ולא יוכל "לתפוס" את מרבית "התקלות" שיגרמו לו בפרויקט.

לא כל שכן, לא יוכל לזהות ולמנוע "תחמונים" של חלק מבעלי המקצוע אלא בדיעבד. נורמות העבודה שהושרשו עם השנים הפכו לשגרה בענף הבניה.

אחת השיטות הידועות והמוכרות היא חוסר לקיחת אחריות. במקרים רבים כאשר מתגלה "תקלה", מגלגלים בעלי המקצוע את האחריות האחד אל פתחו של השני.

אף אחד מהם לא לוקח אחריות ולא מתקן את "התקלה". כך שבכל מקרה מי שנושא בעול התיקון הוא הבונה עצמו.

החמור יותר בתופעה הוא שהיא מופיעה לא רק כאשר בעלי מקצוע מתרשלים בתפקידם אלא גם בנזקים הנגרמים לעבודת בעלי מקצוע שלא התרשלו בתפקידם, למשל כאשר טרקטור ממלא אדמה לצד הדופן החיצונית של קירות המרתף, קורה שכף הטרקטור פוגעת באיטום הקיר ומייצרת כשל ומפעיל הטרקטור ממשיך לכסות באדמה מבלי להתריע.

כאשר תתגלה התקלה, הראשון שיואשם בתקלה הוא קבלן האיטום שכן הכשל הוא באיטום אך בפועל מי שפגע באיטום הוא מפעיל הטרקטור.

דוגמא נוספת לבעיית לקיחת אחריות היא כאשר הרצף ממלא סומסום כמילוי מתחת לאריחי הריצוף ולא דואג שהסומסום יהיה יבש לגמרי ובנוסף מותקנת מערכת חימום תת רצפתית ולאחר גמר הריצוף וברגע שהבונה מתחיל להפעיל את מערכת החימום התת רצפתית, הסומסום רטוב או לח והמים שבו הופכים לאדי מים ואריחי הריצוף מתחילים לספוג את האדים ומקבלים כתמים בהיקף כל אריח (מעין מרובע היקפי, התקלה נקראת טלויזיות באריחים), כאשר תקלה כזו מתגלה יש צורך להתקין בבית מחממים מיוחדים אשר ייבשו במשך כחודש את הסומסום הרטוב וכן הסימנים על האריחים ייתכן ויקח להם חודשים רבים להיעלם ובמקרים סויימים, אף לא ירדו כלל.

מיותר לציין שעלות תיקון הקלה תגיע לעשרות אלפי שקלים וזאת על תיקון תקלה אחת בלבד. ברור שאף אחד מבעלי המקצוע לא יקח אחריות ומי שייאלץ לשאת במלוא הנזק הוא הבונה עצמו.

דוגמאות כאלה קיימות למכביר ומספיק שבפרויקט אחד יתגלו 3-4 בעיות שכאלה כדי שהבונה יפסיד זמן רב באיתור ותיקון התקלות, שלא לדבר על סכומי כסף של עשרות אלפי שקלים שניתן היה לחסוך באופן התנהלות ועבודה נכונים.

מחלת השיכחה (דימנציית בנייה) כגורם מעכב

תופעה מוכרת נוספת היא "מחלת השיכחה".

לא אחת וגם בפרויקטים בהם המפרטים ואופני הביצוע מוגדרים כמו שצריך ולפרטי פרטים, קורה שהעבודות בשטח לא מתבצעות על פיהן או לא מתבצעות כלל.

בעלי מקצוע מבצעים את עבודתם כמו שהם רגילים ולא מתייחסים לשינויים אשר מבקשים המתכננים, ישנן אין סוף סיבות לכך שמתכננים משרטטים או כותבים הערות לגבי אופן ביצוע עבודה מסוימת ובעלי המקצוע אשר להם הערות אלו הן תוספת עבודה פשוט "שוכחים" לבצע אותן.

במקרים אלו עומדות שתי אפשרויות בפני הבונה. או לוותר על ביצוע הפרט המיוחד או ההערה או להתעקש, להתווכח ולעמוד על שלו.

בשני המקרים מפסיד הבונה. או את הפרט כמו שרצה או את האנרגיה והכוחות הגלומים בויכוח עיקש עם בעל מקצוע זה או אחר. במקרים רבים יטען בעל המקצוע שלא ראה את ההערה או הפרט וכלל לא תימחר אותו ועתה, אם יתעקש הבונה לקבל את אותו פרט, ייאלץ להוסיף כסף לאותו בעל מקצוע.

דוגמא נוספת לתופעת "מחלת השיכחה" היא השיכחה של בעל מקצוע מסוים לקרוא לבעל מקצוע אחר לבצע עבודתו ובכך להאיץ את עבודתו שלו. קבלן שלד שמתכנן יציקה ולא קורא לחשמלאי או לאינסטלטור, יוכל לבצע את היציקה מהר יותר מחד ומאידך יגרום לתקלות בכך שעבודת החשמלאי והאינסטלטור לא נעשתה ולשם ביצועה כעת, יאלצו אלה לבצע חציבות רבות, אותן כמובן ישלם הבונה.

פרויקט המנוהל נכון ובאופן מקצועי יימנע מראש את היתכנותן של תקלות מסוג זה.

היעדר מנגנון תאום תוכניות ומעקב גרסאות כגורם מעכב

פעמים רבות קורה שעובדיו של בעל מקצוע מסוים עובדים עם תוכנית לא מעודכנת או מפרט ישן שאינו בתוקף.

מצב זה יגרום לעבודות מסוימות להתבצע שלא בהתאם לתוכנית. איתור הבעיה באיחור עלול לגרום נזק כספי עצום ועיכוב בלוח זמני הפרויקט.

היעדר מנגנון בקרת איכות בפרויקט בנייה עלול להעמיד את הפרויקט חשוף לתקלות פוטנציאליות רבות בדומה לדוגמא הנ"ל.

בנייה מהירה ויעילה דורשת יידע וניסיון

הגורמים העלולים לעכב פרויקט בנייה הם רבים, הדוגמאות שהצגנו הן באמת טיפה בים.

החשיבות של ניהול פרויקט בנייה ע"י גורם מקצועי ומיומן ישפיעו רבות על תוצאות הפרויקט ומידת הצלחתו.

על הבונה להבין ולהכיר בחשיבות הרבה שיש לבחירת הגוף המבצע והשלכותיה על תוצאות הפרויקט. יידע, כלים, ניסיון, שקיפות מוחלטת ורזומה מוכח הם חלק מהפרמטרים שעליו לבחון.

הכרותינו רבת השנים ולמודת הניסיון עם עולם הבנייה והנפשות הפועלות בו הובילה אותנו ליצור מנגנון ביצוע איכותי, יעיל ומהיר.

הבנתנו באשר לחשיבות שקיפות המידע ומתן תמונת מצב מדויקת בכל זמן נתון עבור הלקוחות, האדריכלים, המעצבים, המהנדסים והמתכננים היוו חלק נכבד מגישתנו לבניית סביבת עבודה וכלי עבודה ייחודיים.

כבר בשלבי הפרויקט המוקדמים אנחנו מקפידים לנטרל כל סיכון, ליקוי או גורם מעכב אפשרי. סביבת העבודה זמינה ללקוחותינו ולכל הגורמים הרלוונטיים לכל פרויקט נתון.

לפרטים נוספים לגבי מערכת הניהול, סביבת העבודה וכלי העבודה שפיתחנו בבקשה פנה אלינו באחת מהדרכים הנוחות לך המוצגות בדף צור קשר

תפריט ניווט