"מוניטין הוא הנכס היחיד שתחרות לא יכולה למכור או להרוס"

- לודוויג ברנה

סדקים במבנה הנוצרים בעקבות כשלי ביצוע. מה מקורם וכיצד למנוע אותם?

ישנם סוגי סדקים רבים בעלי הגדרות שונות. בסקירה קצרה זו נתמקד בסדקים קונסטרוקטיביים.

מרבית עבודות השלד אינן מבוקרות ע"י גורמים חיצוניים

חלק גדול מעבודות השלד מבוקר אך ורק ע"י קבלן השלד, לדוגמה; הכנות בטון באתר, טפסנות ויציקת קורות בטון, בנייה ויציקת חגורות, יציקת עמודים וכדומה.

בכל תת שלב מתרחשות פעולות בעלות השפעה על טיב ואיכות המבנה. ביצוע לא נכון ברמת יישום החומרים או שיטות העבודה או התאמה לדרישות ולתקנים ישראלים ייצור כשלי ביצוע העלולים להוביל לליקויי בניה שונים ומגוונים.

סטנדרטים המוטמעים במערכת בקרת האיכות עוזרים למנוע כשלי ביצוע רבים

על מנת להבין את נקודות הכשל הפוטנציאליות ניקח לדוגמה תת שלב מעבודות השלד העוסק ביישום חגורות בנייה.

כשלי הביצוע יכולים להיגרם מסיבות רבות, לדוגמה; 1) חגורות הבנייה לא ייושמו כלל. 2) חגורות הבנייה יושמו אך ללא הכנות ברזל.   3) לא בוצעה הכנת קוצים מעמודי הבטון.   4) טיב הבטון שהוכן באתר אינו תקני.   5) קוטר וסוג הברזל אינם מתאימים. ועוד ועוד.

אם נבחן דוגמה רצינית יותר כמו יציקת תקרה או יציקת כלונסאות נגלה שהרשימה לכשלי ביצוע פוטנציאליים ארוכה הרבה יותר.

בשלב ביצוע העבודות ותיעודן במערכת בקרת איכות, חשוב שכלל האפשרויות יקבלו מענה תוך מתן דגשי ביקורת ובכפוף לסטנדרטים מקצועיים ברורים.

התקן הישראלי- ת"י 904 טפסות לבטון, והתקן הישראלי- ת"י 466 חלק 1- חוקת הבטון, קובעים נהלי ביצוע, מועדי פירוק וכללי בטיחות.

תקן ישראלי 940, מכיל טבלה המדרגת את חומרת הליקויים בשלד בטון מזוין לפי רוחב הסדקים.

נבחן כעת סדקים שונים ואת הסיבה להיווצרותם.

סדקים בפינות חלון

הסיבה; העדר חגורות בטון בתחתית פתח החלון ומעל החלון.

דוגמה נוספת לסדקים בפינות חלון

הסיבה; העדר חגורות בטון בתחתית פתח החלון ומעל החלון.

יישום לקוי של חגורת בטון

בנייה לא תקנית ניתן לראות שהבנאי עשה "טלאי" על מנת לתמוך את החלון.

הדרך הנכונה והתקנית לתמוך חלון היא לצקת חגורת בטון. החגורה צריכה להיות יצוקה מעמוד לעמוד כולל הכנת הברזל המתאים.

סדק מעל פתח הדלת

הסיבה; היעדר חגורת בטון מעל פתח הדלת.

סדקים בתחתית החלון

הסיבה; היעדר חגורת בטון מעמוד לעמוד.

סדקים בגלל תהליך קורוזיה

הסיבה; בגלל קורוזיה במוטות הברזל שיושמו בעמודים ובקורות, הברזל תופח ודוחק את הבטון והטיח.

חיבור לקוי בין קירות בלוקים

חיבור בין קירות הבנויים בבלוקים, בוצע שלא בצורה משוננת כפי שדורש התקן. החיבור מולא בשכבת טיט עבה. מצב כזה יגרום בוודאות לסדיקה מקומית בעתיד.

הבנייה מעוותת ולא תואמת את דרישות התקן.

החשיבות שבהוכחת איכות העבודות תוך כדי ביצוען

תהליך בקרת האיכות הוא תהליך רב שלבים ויש לבצע כל שלב בו בהקפדה יתרה מבלי לדלג על שלבים ומבלי למהר לסיים את הבדיקות רק כדי לצאת ידי חובתנו.

החשיבות בביצוע בקרת איכות מפורטת התואמת לתקני הבנייה בישראל וכמו כן לסטנדרטים מקצועיים בזמן אמת ותוך כדי ביצוע עבודות הבנייה היא קריטית בחשיבותה.

ביסודות הבנייה, באמצעות מערכת בקרת האיכות שלנו אנחנו פורטים את כלל שלבי ותתי שלבי הבנייה. בשלבי הביצוע אנחנו בודקים ומתעדים את העבודות המבוצעות ומידת התאמתן לתקני הבנייה בישראל. סוג הבדיקה משתנה ומותאם לסוג השלב.

במקרים בהם הבדיקה לא עברה, יש לבצע את התיקונים הנדרשים כתנאי להמשך בשאר העבודות בפרויקט. כל הבדיקות מתועדות והן שקופות וזמינות לצפייה לכל הגורמים המעורבים בפרויקט. נתונים חשובים כגון; מספר ליקויים שזוהו, רמת איכות העבודות ונתוני מפתח אחרים מתעדכנים בזמן אמת וזמינים לצפייה.

חשוב תמיד לזכור שכמו בכל פרויקט בחיים גם בפרויקט בנייה עלינו למדוד ולכמת פרמטרים כגון; רמת איכות, מספר ליקויי תכנון, מספר ליקויי ביצוע, מספר ליקויי חומר וכדומה. חשוב עוד יותר זה למדוד, לבקר ולאשר בזמן אמת ולא לאחר שהפרויקט "הושלם"!

איכות אינה במקרה. איכות זו תוצאה של תהליך מתוכנן ומיושם בקפידה.

חינם- בחינת רמת מוכנות הפרויקט לשלב הביצוע

איך להכין את פרויקט הבנייה לשלב הביצוע על מנת למנוע ליקויים, חוסרים, אי התאמות או עבודות חוזרות לפני התרחשותם?

חלק מהגורמים השורשיים לליקויים וכשלי ביצוע קשורים במידת מוכנות הפרויקט לשלב הביצוע רמת המידע, טיב ותכולת הפרטים.

מחקרים רבים שנערכו בעניין ע"י הטכניון או מקורות אחרים מציינים מספר גורמים שורשיים להיווצרותם של ליקויים וכשלי בנייה. אחד מהגורמים השורשיים קשור במידת מוכנות הפרויקט וטיב הפרטים עבור שלב הביצוע.

מי שפעיל מספיק שנים בענף הבנייה ואיכות היא עניין חשוב עבורו, מכיר את גודל התופעה.

תהליך הכנה נכון יעזור למנוע חוסרים, אי התאמות וליקויים פוטנציאליים

כחברת ביצוע וותיקה (מעל ל-40 שנות וותק) אנחנו מודעים וערים למקרים רבים בהם ביצוע הפרויקט מתחיל טרם השלמתם של פרטים חיוניים רבים העלולים להזיק, לעכב ולפגוע בכיסו של הבונה.

ביסודות הבנייה, אנחנו מקיימים מערכת בקרת איכות במהלך עבודות הבנייה על מנת לוודא ולהבטיח את איכות העבודות וכמו כן, לספק לך, הלקוח, הוכחת איכות בזמן אמת.

חלק נכבד מהשגת האיכות ומניעת ליקויים וכשלי ביצוע קשורים בשלבי הכנת הפרויקט לביצוע. גם תהליך זה, מבוצע ומתועד במערכת בקרת האיכות שלנו ובעזרתו אנחנו מזהים חוסרים, אי התאמות, נקודות בעייתיות וכדומה. ניהולן הופך חלק אינטגראלי מהפרויקט והשלמתן מבוקרת לפני תחילת הפרויקט.

אני מזמין אותך לבחון מהי מידת מוכנות הפרויקט שלך לשלב הביצוע בהשוואה לרמת מוכנות והכשרה מומלצת.

מלא בבקשה את הפרטים הבאים ואחזור אליך תוך זמן קצר להמשך התהליך:

מה אומרים עלינו?

"זכיתי בחברה מקצועית ויחס אדיב ונעים לכל אורך הבניה, הן מבעל החברה עמי בוארון והן מהפועלים. לא היתה בעיה ולו הקטנה שהעליתי שלא טופלה ותוקנה על הצד הטוב ביותר ולשביעות רצוני המלאה…"

"אני ממליץ בחום על החברה ומזמין את כל מי שמעוניין, לראות את התוצר – בית חלומותינו"

"הייתי שבע רצון מהגישה החיובית… האווירה החיובית ורמת הביצוע"

"טובים מאוד לכל אורך העבודה וגם התוצאות- טובות מאוד"

"מכל האנשים והחברות שעבדו כאן, חלק זה של העבודה היה משביע רצון בצורה יוצאת דופן… גם ביחס האישי והאכפתיות וגם בתוצאה הסופית."

"מהלך העבודה והתוצאה היו משביעי רצון. התנהלות העבודה העמידה בלוח הזמנים והתוצאה הסופית היו מעל ומעבר למצופה…"

"לאורך כל הדרך עבודת הבניה הייתה מקצועית ביותר, יסודית, רצינית, מהירה, באיכות מעולה ותוך הקפדה על הפרטים הקטנים והגדולים כאחד…"

"החשוב מכל – העבודה עם עמי אלי ניסים וכל הפועלים ומנהלי העבודה הייתה מאד נעימה במישור האנושי, כל משוב בקשה או רצון לתקן או לשנות נענו תמיד בחיוך ובצורה עניינית ונעימה, עמי איש אופטימי אמין ישר מוסרי וכך גם כל הצוות שלו, הרגשנו שיש רצון אמיתי לבנות לנו בית איכותי, לצד רצון ליהנות מהעבודה, כמה נדיר בענף הבניה בו פוגשים כל כך הרבה אנשי מקצוע שמונעים מטובת חשבון הבנק שלהם ותו לא…

בקיצור אתם אנשים מקצועיים ביותר ומבחינה אנושית פנינה נדירה. תודה גדולה תמיד נזכור אתכם בהערכה עמוקה"

" עם תום עבודות הבניה ולאחר שראיתי שהעבודה בוצעה באופן מקצועי ויפה נותר לי רק להצטער שלא הכרתי את עמי (יסודות הבנייה) זמן רב קודם…"

"יחס הקבלן והעובדים לבניית המבנה היה מקצועי והדבר גרם לי שקט נפשי ושביעות רצון מלאה. העבודה באתר בוצעה באיכות ובאופן יסודי לשביעות רצוני המלאה"

" מדובר בחברה רצינית ומקצועית מאד. החברה שמה דגש על יחס אישי והיענות מיידית לצרכי הלקוח. עמי ניחן באישיות יוצאת דופן, מלא סבלנות ורצון לרצות את הלקוח. כמו כן, החברה עמדה בלוחות הזמנים שסוכמו מראש. הייתי מאד שבעת רצון."

"תחושת בטחון במר בוארון לאורך כל הפרוייקט. אני מאחל לכל בוני הבתים בישראל קבלן אמין, ישר, מקצוען ונעים הליכות כעמי בוארון."

"העבודה הייתה ברמה גבוהה מאוד"

"רמת הביצוע וניהול הבניה היו מהגבוהות בענף…"

"העבודה הייתה משביעה רצון, כמהנדס בניין… עבודה יסודית למדי"

"ביצוע טוב, תוך הקפדה על התוכניות בנושא איכות חומרים והעבודה לרבות דיוק והצמדות לתכנון"

"חברה אמינה, דור שני בענף הבניה עם רמת איכות ומקצועיות ברמות הגבוהות בארץ"

"בפרויקט אנשים נעימים ומסבירי פנים עם דרך ארץ"

"העבודה הייתה אחראית, מאורגנת כהלכה ויסודית. אנשים מקסימים"

" הייתי יותר משבע רצון. הניצוח של עמי על העבודה היה רגוע והפועלים בזכות זה היו גם רגועים ועשו עבודה בנאמנות. עד היום אני ממליץ על עמי כקבלן מעולה."

"העבודה היתה מאוד מקצועית ובסוף כל יום עבודה חשתי מסופק כי הדברים נעשו לשביעות רצוני המלאה במהירות ובמקצועיות. נהנתי להמליץ לאנשים נוספים על החברה כי ידעתי שהם יבצעו את עבודתם על הצד הטוב ביותר. איכות העבודה היתה מספקת ביותר. ההרגשה היתה שלא חוסכים בחומרים טובים – כמו כן הקבוצה היתה מאוד מסורה לתת עבודה טובה. יסודית ומהירה."

"חברה מקצועית אמינה עם עובדים מדהימים. היה לי ביטחון מלא בקבלן ובעובדים. מאוד שבע רצון, עבודה יסודית ומקצועית מאוד"

"עבודה איכותית ,תוך עמידה בזמנים. חברת יסודות הבניה הינה חברה אכותית מהשורה הראשונה בארץ, עמי בוארון בעל יחסי אנוש מעולים, אדם שניתן לסמוך עליו, צוות העובדים מקצועי אמין ומוכשר. ממליץ בכל פה"

"העבודה התבצעה באופן מאד מקצועי, באווירה מאד נעימה. עמי מבין את התוכניות לעומק, מכיר ומבין את כל שלבי העבודה בבניין, כאדריכלית יכולתי להתייעץ עם עמי בכל שאלה ודבר, בכל נושא שעלה קיבלתי תשובה יסודית ואדיבה.."

"הניסיון הרב שעמי מביא עימו ניכר מאד בשטח, במקצועיות ,באמינות ובאדיבות. עמי משרה אווירה רגועה ובטוחה, הוא יודע מה הוא עושה, נדיר בנוף הבנייה הישראלי, ממליצה בחום לעבוד עם עמי"

תפריט ניווט