"הפרטים חשובים, משתלם לחכות"

-סטיב ג'ובס

מהו תהליך הבנייה ומה באמת חשוב?

כיצד מתנהל תהליך התכנון, מי מוביל ומנהל את התהליך?

תהליך התכנון מתנהל ע"י האדריכל (נכון למרבית המקרים, ניתן לתכנן בית פרטי בעזרת מהנדס בלבד וללא אדריכל) הוא הראשון מבין כולם הנכנס לשלב התכנון, הוא גם משמש המתכנן הראשי של הפרויקט, כלומר עליו חלה האחריות לתאם תוכניות עם שאר המתכננים/יועצים.

תפקידו של האדריכל

תפקידו של האדריכל הוא לתכנן לכם את הבית על פי רצונכם וצרכיכם ועם זאת להביא מניסיונו ומהידע שלו על מנת למנוע מכם טעויות מחד ולתרום לכם ידע ורעיונות מאידך. אדריכל מתכנן את המבנה מבחוץ ומבפנים אך לא נכנס לעיצוב הפנים (אלא אם שכרתם אותו לשם כך).

תפקידו של המהנדס (קונסטרוקטור)

מהנדס הפרויקט (קונסטרוקטור), הוא השני במתכנני הפרויקט, תפקידו של המהנדס הוא לתכנן את מרכיבי הקונסטרוקציה של הבית, בעיקר ברזל ובטון הבאים במופעים שונים בבית.

המהנדס מתחיל את עבודתו בתכנון ביסוס הבית, בתחילת התכנון של שלב זה, יבקש המהנדס לקבל לידיו דו"ח קרקע, דו"ח שמוציא יועץ הקרקע של הפרויקט ומנחה את המהנדס איך לבסס את הבית כפקטור של סוג האדמה במקום.

לאחר שיתכנן המהנדס את ביסוס המבנה, יפנה המהנדס לתכנן את שאר מרכיבי הקונסטרוקציה בבית, יציקות, רצפות, עמודים, גגות ושאר פרטי הקונסטרוקציה בבית.

תפקידו של יועץ הקרקע

יועץ הקרקע יזדקק לקידוחי ניסיון בשטח (לעיתים קידוח אחד ולעיתים שניים), את הקידוחים ניתן לקבל מיועץ הקרקע כחלק מהשירות, או להזמין מיועץ הקרקע רק את דו"ח הקרקע ואת הקידוחים לבצע בעזרת חברת קידוח, ללא קשר ליועץ הקרקע.

יועץ הקרקע יפיק את הדו"ח שלו ובו תוכלו למצוא הוראות ביסוס והמלצות של יועץ הקרקע למהנדס הפרויקט בנושאי ביסוס הבית.

בניית בית שלב תכנון – יועצי החשמל, מהנדס אינסטלציה, יועץ מיזוג, מעצב הפנים ואדריכל הנוף

יועצי החשמל, האינסטלציה, המיזוג, המערכות, מעצב הפנים ואדריכל הנוף נכנסים כולם לפרויקט מייד אחרי שסיים האדריכל לתכנן את הבית והוציא תוכניות סופיות, אין טעם לתכנן את כל אלה במקביל לאדריכלות, תהליך כזה יגרום למצב שכל אחד מהיועצים יאלץ לשנות פעם אחר פעם את תוכניותיו בכל פעם שישנה האדריכל את התוכניות.

כל אחד מיועצים אלה יוציא את תוכניותיו הוא ו/או חוות דעתו ועל פי חומר זה יבוצע הפרויקט.

כמה זמן אורכות עבודות תכנון הבית?

בדרך כלל תהליך התכנון אורך 2-4 חודשים, לזמן זה יש להוסיף 3-6 חודשים לשלב ההגשות וההיתר.

זמן התכנון תלוי במספר פרמטרים:

זמינות האדריכל– לעיתים אדריכלים מקבלים שכר טרחה נמוך מדי ולכן עליהם לתכנן הרבה פרויקטים במקביל, מה שמשפיע במישרין על תשומת הלב שהפרויקט שלכם יקבל. יותר פרויקטים, פחות זמן לכל פרויקט.

הזמינות שלכם– בבואכם לצאת לפרויקט בניית בית, עליכם לדעת שתזדקקו להשקיע זמן רב בפגישות עם הגורמים השונים בפרויקט ובתוכם האדריכל, אל תצפו שהמתכננים ובעלי המקצוע בפרויקט שלכם יפגשו איתכם בערבים או בימי שישי, זכרו שגם להם יש משפחות וחיים פרטיים.

אלו הם המשפיעים העיקריים, ישנם מספר משפיעים נוספים, אך הם מינוריים ולא משמעותיים.

חוסכים בעלויות הבנייה - 3D

הורד עכשיו בחינם- מדריך מקוצר

*כולל השוואות ודוגמאות רבות מתוך פרויקטים שבוצעו.

–8 דרכים לחיסכון בעלויות הבנייה–

תפריט ניווט