"אני מעריך שליטה עצמית, אך יצירת מערכות שהופכות זאת לבלתי אפשרי לטעות יותר אמינות..."

- Tim Ferriss

מה אומרים עלינו?

"זכיתי בחברה מקצועית ויחס אדיב ונעים לכל אורך הבניה, הן מבעל החברה עמי בוארון והן מהפועלים. לא היתה בעיה ולו הקטנה שהעליתי שלא טופלה ותוקנה על הצד הטוב ביותר ולשביעות רצוני המלאה…"

"אני ממליץ בחום על החברה ומזמין את כל מי שמעוניין, לראות את התוצר – בית חלומותינו"

"הייתי שבע רצון מהגישה החיובית… האווירה החיובית ורמת הביצוע"

"טובים מאוד לכל אורך העבודה וגם התוצאות- טובות מאוד"

"מכל האנשים והחברות שעבדו כאן, חלק זה של העבודה היה משביע רצון בצורה יוצאת דופן… גם ביחס האישי והאכפתיות וגם בתוצאה הסופית."

"מהלך העבודה והתוצאה היו משביעי רצון. התנהלות העבודה העמידה בלוח הזמנים והתוצאה הסופית היו מעל ומעבר למצופה…"

"לאורך כל הדרך עבודת הבניה הייתה מקצועית ביותר, יסודית, רצינית, מהירה, באיכות מעולה ותוך הקפדה על הפרטים הקטנים והגדולים כאחד…"

"החשוב מכל – העבודה עם עמי אלי ניסים וכל הפועלים ומנהלי העבודה הייתה מאד נעימה במישור האנושי, כל משוב בקשה או רצון לתקן או לשנות נענו תמיד בחיוך ובצורה עניינית ונעימה, עמי איש אופטימי אמין ישר מוסרי וכך גם כל הצוות שלו, הרגשנו שיש רצון אמיתי לבנות לנו בית איכותי, לצד רצון ליהנות מהעבודה, כמה נדיר בענף הבניה בו פוגשים כל כך הרבה אנשי מקצוע שמונעים מטובת חשבון הבנק שלהם ותו לא…

בקיצור אתם אנשים מקצועיים ביותר ומבחינה אנושית פנינה נדירה. תודה גדולה תמיד נזכור אתכם בהערכה עמוקה"

" עם תום עבודות הבניה ולאחר שראיתי שהעבודה בוצעה באופן מקצועי ויפה נותר לי רק להצטער שלא הכרתי את עמי (יסודות הבנייה) זמן רב קודם…"

"יחס הקבלן והעובדים לבניית המבנה היה מקצועי והדבר גרם לי שקט נפשי ושביעות רצון מלאה. העבודה באתר בוצעה באיכות ובאופן יסודי לשביעות רצוני המלאה"

" מדובר בחברה רצינית ומקצועית מאד. החברה שמה דגש על יחס אישי והיענות מיידית לצרכי הלקוח. עמי ניחן באישיות יוצאת דופן, מלא סבלנות ורצון לרצות את הלקוח. כמו כן, החברה עמדה בלוחות הזמנים שסוכמו מראש. הייתי מאד שבעת רצון."

"תחושת בטחון במר בוארון לאורך כל הפרוייקט. אני מאחל לכל בוני הבתים בישראל קבלן אמין, ישר, מקצוען ונעים הליכות כעמי בוארון."

"העבודה הייתה ברמה גבוהה מאוד"

"רמת הביצוע וניהול הבניה היו מהגבוהות בענף…"

"העבודה הייתה משביעה רצון, כמהנדס בניין… עבודה יסודית למדי"

"ביצוע טוב, תוך הקפדה על התוכניות בנושא איכות חומרים והעבודה לרבות דיוק והצמדות לתכנון"

"חברה אמינה, דור שני בענף הבניה עם רמת איכות ומקצועיות ברמות הגבוהות בארץ"

"בפרויקט אנשים נעימים ומסבירי פנים עם דרך ארץ"

"העבודה הייתה אחראית, מאורגנת כהלכה ויסודית. אנשים מקסימים"

" הייתי יותר משבע רצון. הניצוח של עמי על העבודה היה רגוע והפועלים בזכות זה היו גם רגועים ועשו עבודה בנאמנות. עד היום אני ממליץ על עמי כקבלן מעולה."

"העבודה היתה מאוד מקצועית ובסוף כל יום עבודה חשתי מסופק כי הדברים נעשו לשביעות רצוני המלאה במהירות ובמקצועיות. נהנתי להמליץ לאנשים נוספים על החברה כי ידעתי שהם יבצעו את עבודתם על הצד הטוב ביותר. איכות העבודה היתה מספקת ביותר. ההרגשה היתה שלא חוסכים בחומרים טובים – כמו כן הקבוצה היתה מאוד מסורה לתת עבודה טובה. יסודית ומהירה."

"חברה מקצועית אמינה עם עובדים מדהימים. היה לי ביטחון מלא בקבלן ובעובדים. מאוד שבע רצון, עבודה יסודית ומקצועית מאוד"

"אני מאוד מרוצה מהתנהלות החברה ובמיוחד ממנהלה ומהאישיות שלו."

"עבודה איכותית ,תוך עמידה בזמנים. חברת יסודות הבניה הינה חברה אכותית מהשורה הראשונה בארץ, עמי בוארון בעל יחסי אנוש מעולים, אדם שניתן לסמוך עליו, צוות העובדים מקצועי אמין ומוכשר. ממליץ בכל פה"

"העבודה התבצעה באופן מאד מקצועי, באווירה מאד נעימה. עמי מבין את התוכניות לעומק, מכיר ומבין את כל שלבי העבודה בבניין, כאדריכלית יכולתי להתייעץ עם עמי בכל שאלה ודבר, בכל נושא שעלה קיבלתי תשובה יסודית ואדיבה.."

"הניסיון הרב שעמי מביא עימו ניכר מאד בשטח, במקצועיות ,באמינות ובאדיבות. עמי משרה אווירה רגועה ובטוחה, הוא יודע מה הוא עושה, נדיר בנוף הבנייה הישראלי, ממליצה בחום לעבוד עם עמי"

"שרות מצויין ומקצועי , ממליץ בחום. עבודה יסודית ומדוייקת בהתאם לתכניות הקונסטרוקציה"

"חברה טובה אמינה ומאוד איכפתית כלפי המשפחה שעומדת לגור בבית הספציפי שבונים לה, עמי בוארון הראה איכפתיות ודאגה גם כלפי נושאים שלא היו אמורים להיות תחת חסותו. היה חשוב לו שהכול יצא מושלם.   היה יסודי באופן מספק מעל ומעבר למצופה… הקבלן הוכיח שאין צורך במפקח בנייה כשלוקחים קבלן אמין שיודע את העבודה"

"אם הייתי בונה עוד בית לא היה לי ספק שאבחר שוב ביסודות הבנייה…"

"ניתן היה לראות השקעה בעיקר בפרטים הקטנים. לא היה ויתור על הסטנדרטים בבנייה…"

"השיח ביני לבין הקבלן היה מעולה ופורה. איש שיח חיובי שיודע לקבל ביקורת ולתקן אם נדרש. ולא נדרש הרבה"

"הקשר הבין אישי והיחס שחברתכם העניקה במהלך בניית הבית היתה מעבר למצופה…"

"איכות ביצוע העבודה היתה לשביעות רצוני, ההקשבה והחשיבה מעבר למצופה…"

"חברתכם הינה חברה טובה מאוד אשר רואה בעדיפות עליונה את הלקוח, המלצתי למספר חברים להיעזר בשירותכם בביצוע בניית ביתם. תודה רבה.."

"במהלך העבודה היה חשוב לחברה לוודא שהעבודה לשביעות רצוני… שבע רצון משיתוף הפעולה"

"ההחלטה הכי נכונה שעשינו בפרויקט הבניה היתה העבודה עם עמי והצוות. אנחנו מאוד מרוצים וממליצים… הצוות היה זמין ומקצועי. ענה לכל שאלה ופתר בעיות בזמן אמת…"

" איכות העבודה הייתה בהחלט יסודית – גם בפרספקטיבה של שנתיים ממועד סיום הבנייה…"

"חברה רצינית ומקצועית. נותנת תחושת בטחון ולקיחת אחריות. מאתגרת את המוניטין שיצא לבעלי המקצוע בתחום…  בהחלט שבע רצון. צוות העובדים שידר מקצועיות ונחמדות. הקבלן היה קשוב כל העת למשוב ונתן תחושה של לקיחת אחריות ומקצועיות. התקשורת הייתה פתוחה וכנה…"

איך נכון לנהל את יומן העבודה ולמה זה כל כך חשוב?

יומן עבודה הוא ספר התיעוד של הפרויקט. יומן העבודה איננו ספר הוראות או ספר הנחיות. יומן העבודה מתעד את שקורה בפרויקט בפועל ובזמן אמת, מדי יום ולאורך כל חיי הפרויקט.

יומני עבודה של פרויקטים שונים יכולים להיראות אחרת ואולם יומן עבודה טוב הוא כזה המכיל פרטים קבועים לצד שדות לכתיבה חופשית של ממלא היומן.

יומן עבודה יכול להיות מנייר (ספר/מחברת עבה) ויכול להיות ממוחשב, כמובן שליומן ממוחשב ישנם יתרונות רבים על פני יומן מנייר והוא מאפשר לנהל טוב יותר את תיעוד הפרויקט וכן לשתף אותו בזמן אמת עם יותר גורמים.

ביומן עבודה מתועדים פרטים רבים; שמות וסוג בעלי המקצוע שעבדו באותו היום, העבודות שהם ביצעו, בעיות שהתעוררו כולל הפתרונות שניתנו, בקרות איכות שתועדו, חומרים שהגיעו לשטח, שינויי ביצוע נדרשים ועוד פרטים רבים אחרים.

מהי חשיבותו של יומן העבודה?

חשיבותו של יומן העבודה היא גדולה מאד. יומן העבודה הוא הכלי היחידי המתעד בפועל את הנעשה באתר הבניה. בניגוד ללוחות הפרויקט הדינאמיים, יומן העבודה הוא סטטי ולא משתנה.

ברגע שתועד יום עבודה בפרויקט, תיעוד זה לא משתנה ונשאר קבוע. חשיבותו של יומן העבודה גדולה בשל העובדה שהוא תיעוד הנשמר לאורך זמן וישמש את הבונה גם בשנים שלאחר סיום הבניה.

ביומן העבודה מתועדות העבודות בפרויקט לפרטי פרטים וניתן לחזור ולשחזר פעולות בפרויקט במקרה של תקלה בשנים שלאחר אכלוס הבית. כמו כן יומן העבודה הוא חשוב ביותר בזמן הפרויקט עצמו. בכל שלב ניתן לחזור אחורה ולאתר פרטים על כל פעולה ופעולה על מנת להסיק מסקנות באשר לפעולות שטרם נעשו וכן להבין מיומן העבודה האם עבודה או פעולה מסוימת נדחתה ולא בוצעה.

חלק ממטרותיו של יומן העבודה זה להחליף את הזיכרון האנושי שלנו.

יומן עבודה צריך להיות ממולא אונליין בשטח ובזמן אמת, יומן עבודה לא נועד למילוי אחת ליום, בסופו או בתחילתו של היום הבא כי אם חשיבות המילוי שלו בזמן אמת היא גדולה וזאת על מנת לא לסמוך על הזיכרון האנושי שלעיתים בוגד בנו (במיוחד בפרויקט בניה עתיר פעילויות ומוגבל בלוח זמנים) ולתעד כל דבר מייד, באופן מלא ומבלי שתיעוד כזה או אחר יידחה למועד אחר ויישכח.

מי אחראי למלא, לתחזק ולבקר את יומן העבודה?

במילוי יומן העבודה מעורבים מספר גורמים. מנהל הפרויקט (חיצוני או הבונה עצמו) או לחילופין קבלן הפרויקט הם האחראיים למלא את היומן ולדאוג לתיעוד מלא ורציף לאורך הפרויקט.

מעבר לכך, ישנם בפרויקט גורמים אשר חלק מתפקידם הוא לאשר פעולות מסוימות או שינויים נדרשים, גורמים אלה (אדריכל, מהנדס, יועצים, הבונה עצמו) מאשרים בחתימת ידם במקום המיועד לכך ביומן העבודה את העבודה או השינוי ובכך למעשה לוקחים אחריות על השינוי.

הבונה עצמו אחראי לבקר ולוודא שיומן העבודה ממולא מדי יום ובאופן מלא ויעיל ולהתריע במקרה ובו לא מולא היומן ביום מסוים.

הגורמים המעורבים בפרויקט לא ממלאים בעצמם את חלקם ביומן העבודה אלא מנהל הפרויקט/הקבלן הראשי הוא זה האחראי לעשות זאת. חשוב מאד להגדיר גורם נוסף שיהיה אחראי למלא את היומן בהיעדרו של מנהל הפרויקט/הקבלן הראשי וזאת על מנת שתהיה רציפות בתיעוד גם בהיעדרו.

תרומתו של יומן העבודה ככלי ניהולי!

יומן עבודה הוא כלי ניהולי מצוין וכלי ניהולי משלים לכלים האחרים המצויים בפרויקט.

אם לוחות הזמנים, תקציב, תזרים וכו' הם מעמודי התווך של תכנון וניהול הפרויקט הרי שיומן העבודה איננו כלי תכנון וכל משימתו היא להביא את הפרויקט למצב שכל דבר קטן שנעשה בו מתועד וידוע.

יומן העבודה הוא כלי שליטה יוצא מן הכלל, הוא כלי לעשיית סדר בפרויקט, כלי לבקרה ואכיפת לוחות התכנון, כלי למעקב אחר שינויים, תקלות ובעיות ויותר מכל הוא כלי ניהולי המאפשר למוביל הפרויקט לעיין בו לצד לוחות התכנון ולבחון בכל רגע נתון את מידת התאמת ביצוע הפרויקט לתכנון.

על פעולה המתכוננת לביצוע בלוחות התכנון, תהיה פעולה ביומן העבודה וכזו שתועדה לאחר ביצוע. כלומר בכל רגע נתון שיבחר מי מגורמי הפרויקט להשוות את תכנון הפרויקט להתקדמותו בפועל, יוכל לעשות זאת בנקל ללא כל בעיה.

ניהול יומן עבודה לעומת היעדר יומן עבודה ומה ההשלכות?

על מנת להבין טוב יותר בפרקטיקה היומיומית את ההבדל שבין פרויקט בו מנוהל יומן עבודה לבין פרויקט בו לא קיים יומן שכזה ועל מנת להבין את ההשלכות של התנהלות בפרויקט ללא יומן עבודה, נסקור את היתרונות והחסרונות בכל אחת מדרכי הניהול.

בפרויקט הראשון לא מתנהל כלל יומן עבודה. בפרויקט השני מנוהל יומן עבודה פיסי (ספר בנייר) ופרויקט השלישי יומן העבודה הוא ממוחשב ומתופעל על גבי טאבלט בשטח.

מס'פרמטר נבחןללא יומן עבודהיומן עבודה פיסייומן עבודה ממוחשב
1תיעוד בעלי המקצוע העובדים
++
2תיעוד כמות הפועלים שעובדים בכל מקצוע
++
3תיעוד שעות העבודה של כל בעל מקצוע
++
4תיעוד סוג העבודות שעושים בעלי המקצוע++
5תיעוד תקלות שנתגלו
++
6תיעוד ליקויים נתגלו
+++
7תיעוד בעיות שנוצרו בשל עבודת בעל מקצוע מסוים++
8 תיעוד עבודות מתוכננות שלא בוצעו בפועל++
9 תיעוד חוסרים של כלי עבודה (חשמל, מים וכו')++
10 תיעוד חוסרים של חומרים בשטח (מלט, דבק וכו')++
11תיעוד כמויות לצורך תשלום לבעלי מקצוע (איטום, ריצוף וכו')++
12תיעוד חומרים לבנים שנגמרו בשטח (ריצוף, חיפוי, שיש וכו')++
13תיעוד חומרים/מוצרים שהגיעו לשטח++
14תיעוד נתונים טכניים של משימות (חברת אספקת הבטון, כמות הבטון וכו')++
15תיעוד דרישות/בקשות חדשות בשטח++
מס'פרמטר נבחןללא יומן עבודהיומן עבודה פיסייומן עבודה ממוחשב
16תיעוד פתרונות לבעיות שניתנו בשטח++
17 תיעוד התקדמות הפרויקט אל מול המצופה++
18 תיעוד הערות כלליות של גורמים בפרויקט (לעיתים קרובות בעל מקצוע אחד מעיר הערה הקשורה לעבודת בעל מקצוע אחר)++
19 תיעוד ביקור של גורמים מקצועיים בפרויקט (אדריכל, מהנדס, יועצים, מהנדסי חברות של ספקי החומר ועוד)++
20 תיעוד ביקור של גורמים סטטוטוריים (חברת חשמל, פקח הועדה לתכנון ובניה, משרד תמ"ת ועוד)++
21 בעיות של גורמי חוץ בפרויקט (שכנים, עוברי אורח וכו')++
22 תיעוד הוראות טלפוניות של מי מהמעורבים בפרויקט.++
23 תיעוד של גרסאות תוכניות מעודכנות המגיעות לשטח++
24 תיעוד עיכובים++
25 עדכון אונליין ובזמן אמת של כל המעורבים בנתון כזה או אחר המתועד ביומן העבודה.+
26 מתן אפשרות תגובה לכל מי שמעוניין על תיעוד כזה או אחר שהוזן ביומן.+
27 ניהול אנשי הקשר של הפרויקט כולל פרטי ההתקשרות שלהם.++
28 מתן אפשרות למי מהמעורבים בפרויקט לצפות ביומן העבודה באופן חופשי בכל רגע נתון.+
29 מתן אפשרות למי מהמעורבים בפרויקט להכניס תיעודים משלו (כולל תזכורות) לצורך קידום הפרויקט.+
31 מתן אפשרות שליחת תיעודים או נתונים ספציפיים לגורמים מחוץ לפרויקט+
32 ייצור ושיתוף דוחות פרויקט בזמן אמת (דוח תקלות, דוח עיכובים, דוח אספקות וכדומה)+
33 תיעוד ביקורות איכות שבוצעו ושיתופם בזמן אמת+

מהטבלה ניתן ללמוד שיומן עבודה ממוחשב הוא הטוב ביותר ומאפשר דינמיות גבוהה יותר של הפרויקט, בקרה יותר צמודה של כל המעורבים בפרויקט ושליטה מוחלטת בכל מה שנעשה בשטח גם לגורמים הנמצאים מחוץ לשטח.

בנוסף, רוח התקופה היא רוח טכנולוגית, רוח של קידמה ורוח של מידע זמין כל הזמן מכל מקום. רוח זו לא הגיעה אלינו סתם. היא נולדה בדיוק בשל הצורך של אנשים לשלוט בפרטים, להיות מעורבים ובשל הצורך של כולנו לשקט נפשי.

ככל שרמת השליטה וזרימת המידע עולה, כך השקט הנפשי גדל.

יומן העבודה הוא עוד רכיב חשוב שעוזר לנו ליצור סביבת עבודה מקצועית, יעילה ונאמנת איכות.

תפריט ניווט